web counter
Anasayfa

2014 KPSS

2014 KPSS ders notları,2014 KPSS soruları

2014 KPSS tarih soruları

2014 KPSS tarih soruları

Burada yer alan 2014 KPSS Soruları ve cevapları kesinlik arz etmemekte olup ...

2014 KPSS hakkında merak edilen sorular ve cevapları
14 Aralık 2013 - 2014 KPSS tarafindan yazildi. 1580 defa okundu. Yorum Yapilmadi

Başvurular ne zaman?

Sınava başvuru tarihi henüz belirlenmedi. Bu konuyla ilgili yazdığımız makaleye ulaşmak için tıklayınız 

Lisans KPSS 5-6 Temmuzda, Önlisans KPSS 27 Eylülde, Ortaöğretim KPSS ise 28 Eylülde yapılacaktır.

2014 KPSS sınavında hem Lisans hem de Ortaöğretim olarak sınava girilemez.
Kılavuz henüz yayınlanmadı ama uygulamaların değişeceğini düşünmüyoruz. Temmuzda sınava Lisans olarak başvuran bir aday, eylülde Ortaöğretim olarak da sınava başvuramaz. Sistem otomatik olarak bu başvuruyu engelleyecektir. Yani bir aday sınava sadece bir düzeyden girebilecektir.

Üniversitede okuyanların durumu
4 yıllık bir fakültede okuyan aday, Nisan* ayı itibariyle lisanstan mezun durumda ise sınava lisans olarak başvurmak zorundadır. Nisan sonrası mezun oluyorsa sınava ister lisans ister ön lisans, isterse de ortaöğretim düzeyinde başvurabilir. Bu aday daha sonra Haziran ya da Temmuz ayında Lisanstan mezun olsa bile eylülde sınava Ortaöğretim veya Önlisans olarak girebilir ve Ortaöğretim ya da Önlisans mezunu olarak atanabilir. Bu yüzden adayın okuduğu lisans bölümündeki atamaları kötü ise sınava Ortaöğretim ya da Önlisans olarak başvurması daha doğru olacaktır. 
*2012 KPSS kılavuzunda mezuniyet ayı Nisan olarak belirtilmiştir. 2014 kılavuzunda da yine Nisan ayının kriter alınacağını düşünüyoruz. 

En üst mezuniyet göz önüne alınır.
Hem Önlisans hem de Lisans bitiren bir aday, sınava en üst mezuniyet durumu olan Lisanstan girmek zorundadır.  Mezuniyette ve başvuruda yine yukarıda belirttiğimiz ay dikkate alınır. 

“Adaylar en üst öğrenim düzeylerinden sınava girebilirler. KPSS, objektif bir yerleştirme yapılabilmesi amacıyla aynı öğrenim düzeyinden adayların birbirleriyle yarışmalarını sağlayacak şekilde, kamu kurum ve kuruluşlarının ihtiyaçları dikkate alınarak farklı öğrenim düzeylerinden yapılan bir yarışma sınavı olduğundan, bu sınava girecek adaylar arasında haksız rekabete sebebiyet verilmemesi için, adayların son öğrenim düzeylerinden sınava girmeleri hususu, tartışılmaz bir zorunluluktur. Lisans düzeyinde yapılacak KPSS’nin son başvuru tarihi itibariyle lisans mezunu olan adaylar, artık ortaöğrenim/önlisans düzeyinden sınava giremezler.”

Burada dikkat edilmesi gereken noktalardan birisi de kpss’ye son başvuru tarihidir. Son başvuru tarihine kadar lisans mezunu olmazsanız sınava okuduğunuz öğrenim düzeyine göre ortaöğretim ya da ön lisans olarak girebilirsiniz. Son başvuru tarihinden sonra lisans bitirseniz bile alacağınız ön lisans ya da ortaöğretim puanı 2 yıl geçerli olacaktır. 

Özetle lisans bitiren bir aday, daha sonra 2 yıllık bir ön lisans okuduğu takdirde sınava ön lisans olarak başvuramaz. Lisans mezunu olan bir aday, mezun olduktan sonraki tüm kpss başvurularına lisans olarak başvurmak zorundadır.

 

Mezun olamayacak adayların durumu
Üniversite 3.sınıfta okuyan veya 4.sınıfta olup da mezun olamayacak bir aday, sınava ister Lisans, ister Önlisans, isterse de Ortaöğretim düzeyinde başvurabilir. Eğer bu aday sınava Lisans olarak girdiyse mezun olduğu zaman tercih yapabilme hakkını elde eder.
Önlisans 1.sınıf veya 2.sınıfta olup da mezun olamayacak bir aday da sınava ister Önlisans, isterse de Ortaöğretim düzeyinde başvurabilir. Bu aday da Lisans mezunlarındaki gibi mezun olduğu zaman tercih yapabilme hakkını elde eder.

Lisans okurken ilişiği kesip Önlisans diploması alanların durumu
Kimler ön lisans düzeyinde girebilir?

Lisans öğrenimi sırasında ilk 2 yıla ait tüm dersleri veren adaylar, öğrenimlerini yarıda keserek ön lisans diploması alabilirler.

Sınava ön lisans düzeyinde girilmeli

Bir adayın ön lisans düzeyinde tercih yapabilmesi için, sınava ön lisans düzeyinde girmiş olması ve ön lisans diplomasına sahip olması gerekir.

Ön lisans diploması alanların seçeceği alan

4 yıllık fakülte okurken aynı isimde 2 yıllıkta alanları bulunan bazı bölümler(işletme, iktisat, kimya vb.) bu tercih aşamasında kafa karıştırıyordu. Bazı adaylar 4 yıllık bu bölümleri okurken eğitimlerini yarıda kesip bu bölüme ait diploma alıyorlardı. Haliyle de bu bölüm mezunları gibi tercih yapmayı düşünüyorlardı ama Yök aldığı bir kararla bunun önüne geçti. Bu adaylar mezun olunan ön lisans koduna 9005(Diğer)kodunu işaretleyeceklerdir. 

Hangi koddan tercih yapılacak?

4 yıllık işletme bölümünü okuyan bir aday, öğrenimini yarıda kesip ön lisans işletme diploması alınca işletme kodu olan 3163’ten tercih yapamayacak. Yine aynı şekilde diğer bölüm mezunları da o bölüme ait kodla tercih yapamayacaklar. 4 yıllık bir fakülte okurken öğrenimi yarıda keserek ön lisans diploması alan tüm adaylar, Yök’ün 2011 yılında aldığı karar sonrasında tercihlerini sadece 3001(Herhangi bir ön lisans programından mezun olmak)kodundan yapmak zorunda kaldılar.

Yök’ün kararı ne içeriyor?

Fakültelerin Kimya, İşletme, Muhasebe, Maliye vb. programlarının 4 yıllık öğrenim süresini tamamlamayarak öğrenimden ayrılan ve ilk dört yarıyılında başarılı olanlara verilen ön lisans diploması alan belirlememekte, kişinin lise üstü 2 yıllık yükseköğrenim mezunu olduğunu belirtmektedir.
Bilgilerinizi rica ederim.

Prof. Dr. M.A Yekta SARAÇ
Başkan Vekili

Bu karara göre ön lisans diploması alanların herhangi bir alanı bulunmamaktadır. Sadece ortak koddan(3001) tercih yapabilirler. 

Hangi düzeyde sınava başvurmak daha avantajlıdır?
Buna karar vermek için öncelikle okuduğunuz bölümün geçmiş yıllardaki atama sayılarını ve taban puanlarını inceleyiniz. Bazı adaylar için lisanstan girmek daha avantajlı iken bazıları içinse ön lisans ya da ortaöğretim düzeyinde sınava girmek avantajlı olabilmektedir.

Son 2 sınava girenlerin sayısı

Son 2 çift yıl Kpss’ye başvuran kişi sayısı şu şekildedir:

2010 yılında;

Lisans düzeyinde toplam 835.320,
Ön lisans düzeyinde toplam 606.663,
Ortaöğretim düzeyinde toplam 1.812.103 kişi başvurdu.  

2012 yılında;

Lisans düzeyinde toplam 987.167,
Ön lisans düzeyinde toplam 743.570,
Ortaöğretim düzeyinde toplam 2.045.962 kişi başvurdu.  

Öğrenim düzeyine göre verilen kadrolar

kpss

Kadro ve öğrenim düzeyi arasındaki ters orantı

Sınava giren aday sayılarına baktığımızda en fazla adayın lise düzeyinde girdiğini görmekteyiz. En az aday ise lisans düzeyinde girmektedir. Verilen kadrolarda ise tersi bir durum görünmektedir. Lisanstan giren aday sayısı az olmasına rağmen en fazla kadro lisansa verilmektedir. 

Lisans olarak girmek avantajlı mı?

Lisans mezunlarına kadroların fazla verilmesi onu diğerlerine göre en avantajlı kılmamaktadır. Lisansta özellikle herkesin yazmış olduğu ortak kodun(4001) puanı yüksek kapatmaktadır. Bazı bölümler ise çok düşük puanla kapatmakta, hatta bazı kadrolar dolmamaktadır. Yine de 4 yıllık bir fakülte öğrencisi, meslek lisesi okumadıysa lisanstan girmesi avantajlı olabilir. Birçok bölüm 80 civarlarında kapatmaktadır. Listemizden düşük puanla alan yerlere bakıp ona göre de üniversite tercihlerinizi şekillendirebilirsiniz.

En avantajlısı ön lisans

Her ne kadar lisansa göre daha fazla aday sınava girse de, ön lisanslarda atamalar daha düşük puanlarla olmaktadır. Özellikle ortak kod olan 3001’lerde puanlar 82-83 civarlarına kadar düşmektedir. Yine birçok bölümde de puanlar 3001 seviyelerinde kapatmaktadır. Ön lisans okuyan adayların çok makul bir lisans bölümü okumadığı müddetçe ön lisanstan sınava girerek memur olmayı denemesini önermekteyiz.

Ortaöğretimden memur olmak en zoru

Önceki yıllarda lisans okuyan birçok aday sınava ortaöğretim olarak girerek daha basit ve kolay şekilde memur olabiliyordu. Gerek sınavın diğerlerine göre daha kolay olması, gerekse de kadroların fena verilmemesi ortaöğretimi cazip kılıyordu. Son yıllarda ortaöğretime verilen kadroların azalması, sınava giren aday sayısının aşırı derecede artması(son yıl 2 milyon aday başvurdu) puanların da yükselmesine sebep oldu. Öyle ki meslek lisesi mezunu olmayan birinin lise düzeyinden girerek memur olabilmesi için 91-92 civarlarında puan alması bile bazen yetmiyor. Eğer ki meslek lisesi mezunu değilseniz ortaöğretim kpss’den uzak durmanızı öneriyoruz.

Sağlık bölümleri en avantajlısı

Hemen hemen tüm öğrenim düzeylerinde birkaç sağlık bölümü haricinde çoğu sağlık bölümü, çok düşük puanlarla kapatmaktadır. Sağlık bölümlerine yatkın olanların memur olma gibi bir düşünceleri varsa kesinlikle sağlıkla ilgili bir bölüm okumalarını tavsiye ederiz. Bu alanlarda 50 civarı puanlarla dahi atamalar olmuştur. 

Kpss Rehber/Cüneyt TÜRKOĞLU

Benzer İçerikler [?]

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>