web counter
Anasayfa

2014 KPSS

2014 KPSS ders notları,2014 KPSS soruları

2014 KPSS tarih soruları

2014 KPSS tarih soruları

Burada yer alan 2014 KPSS Soruları ve cevapları kesinlik arz etmemekte olup ...

2014 KPSS ders çalışma teknikleri
9 Ocak 2014 - 2014 KPSS tarafindan yazildi. 2801 defa okundu. Yorum Yapilmadi

KPSS  Hazırlanan  adayların büyük bir kısmı  verimli ders çalışamamaktan şikayetçi, ders çalışıyorum ama  bir türlü  verim alamıyorum, netlerim  yükselmiyor diyen arkadaşlar için aşağıdaki  kpss verimli ders çalışma teknikleri vekpss konuları nasıl çalışılmalımakaleyi paylaşmayı uygun gördük.

2012 KPSS’ye Lise, Ön lisans ve Lisans tüm adayların girebileceğini ve her yıl 100 binin üzerinde adayın devlet memuru olduğuna dikkat çeken Fem Akademi Yetkilileri , memur alımlarının iki yılda bir yapılan KPSS sonuçlarına göre yapıldığını , bu nedenle adayların bilinçli bir şekilde 2012 KPSS’ye hazırlanmaları gerektiğini söylediler.

KPSS de tüm adaylara genel kültür ve genel yetenek derslerinden 120 sorunun sorulduğuna dikkat çeken Fem Akademi öğretmenleri adayların hangi derse nasıl çalışmaları gerektiği konusunda taktikler verdiler.

 

İşte KPSS de Yüksek Puan Almanızı Sağlayacak Taktikler

Tarih (Suat CANBAY)

KPSS adaylarının en fazla zorlandığı derslerden olan tarih dersinden KPSS de 30 soru çıkıyor. Tarih dersine az da olsa her gün çalışılması gerekiyor.KPSS kursuna giden adayların derste konuyu görmeden ön hazırlık yaparak gelmeleri gerekiyor.Kursta anlatılan konu kurs sonrası mutlaka tekrar edilmeli , işlenilen konularla ilgili testler dikkatlice çözülmeli, bir konu tamamen bitirilmeden diğer konuya geçilmemeli, her ayın sonunda işlenilen konuların aylık tekrarı yapılmalı ve tarih dersi birden fazla kaynaktan çalışılmalı.

Matematik (Emin EREN)

KPSS de matematikten 30 soru geliyor. Soruların çoğunu biraz alt yapısı olan adaylar rahatlıkla cevaplayabilirler. Alt yapısı olan adaylarında daha önceden çıkmış KPSS sorularını incelemeleri ve konularla ilgili KPSS ayarında bir soru bankası bitirmeleri yararlı olacaktır. Aksi takdirde alt yapısı iyi olan adaylar bile sınavda zaman sorunu yaşayabilirler. KPSS de önemli olan verilen süre içinde soruları çözebilmek. Alt yapısı zayıf olan adaylara her KPSS matematik kitabı hitap etmeyebilir. Bu konuda uzman bir Öğretmenden tavsiye alabilir. Matematiği zayıf olan adaylar öncelikle matematik yapabileceklerine inanmalılar ve bildikleri konulardan başlayarak, bol bol soru çözerek çerçeveyi genişletmeye çalışmalıdırlar. Özellikle alt yapısı zayıf olan adayların matematiğe düzenli bir şekilde zaman ayırmaları , çözemedikleri soruları çözdürmeleri matematik alt yapılarının sürekli güçlenmesini sağlayacaktır.

Coğrafya (Şefik KARATAŞ)

Coğrafyadan toplam 18 soru çıkmaktadır. Sorular Türkiye Coğrafyasından gelmektedir, özellikle ekonomik coğrafya ağırlıklıdır. Coğrafya sorularını çözmek için bilginin yanında coğrafi bir kültüre sahip olmak gerekir. Bu nedenle konuları baştan sona okumak bir coğrafya kültür alt yapısı oluşturmak gerekir. Sorular geniş kapsamlıdır, birçok konuyu bir arada yorumlamak gerekir. Konular neden sonuç ilişkisi dikkate alınarak çalışılmalı , geçmiş yıllardaki sorular incelenerek, günlük düzenli zaman ayrılarak, bol bol test çözere KPSS ye hazırlanılmalıdır.

Vatandaşlık (Asım YİĞİT)

KPSS de vatandaşlıktan 12 soru geliyor. Bu sorulardan 2 yada 3 tanesi o yıla ait güncel konulardan diğer 9 soru ise 1982 anayasası ve temel hukuk kavramlarından geliyor. Adaylar çalışmasını yıla yaymalılar ,en az bir vatandaşlık kitabını sorularıyla birlikte çözmeliler, son 3 ayda güncel konuları tekrar gözden geçirmeliler , çıkmış soruları incelemeliler ve bol bol soru çözerek KPSS ye kadar olan süreyi değerlendirmeliler.

Türkçe (Halil EMİNSOY)

Çoğu anlam bilgisinden toplam 30 soru geliyor. KPSS de Türkçede başarılı olmak isteyen aday olabildiğince sözcük anlamı , cümle anlamı ve paragrafla ilgili sorular çözmelidir.Ancak şu da unutulmamalıdır ki 2011 KPSS ye bakıldığında dilbilgisi sorularında artışın olması nedeniyle dilbilgisi konusunda genel bir bilgiye sahip olunmalıdır. 2012 KPSS ye hazırlanırken dilbilgisiyle de ilgili sorular mutlaka çözülmeli .

femakademi.com dan alıntı

Ayrıca  kpss  etkin çalışma teknikleri isimli  aşağıdaki  yazıyı da okumanızı  tavsiye ederiz.

1)Tarih soyut şeyler anlattığı için beynimiz bu bilgileri varolan bilgilerimize bağlamakta zorlanacaktır.Bu zorluğu aşmak için ise bütünden-özele inmek gerekir.Bunu yapmak içinde seçeceğiniz bir kaynaktan tüm konuları hızlı bir şekilde,genel bir fikir edinmek için okuyun.Burdaki kilit nokta öğrenme kaygısını bu aşamada taşımayın.Her konunun sonundaki testleri çözün ve yarısı yanlış çıksa bile aldırmayın.Unutmayın bu çalışma beynimizde tarihle ilgili bir bilgi havuzu oluşturmayı amaçlamaktadır.Tarihin tüm konuları bu şekilde 2 hafta içinde rahatlıkla biter.ilginç bulduğunuz yerlerde tepki verin.O konuyla ilgili görüşlerinizi sesli olarak kendi kendinize söyleyin.Konu testlerini çözerkende bu etapta kitabınızın üstüne işaretleme yapmayın.Merak duygunuzu uyandırmak için kendinize sorular sorun.Kendinizi zihninizde tarihi öğrenmek için değilde merak ettiği için okuyan bir kişi gibi canlandırın.Bu aşamada okuduğunuz yerlerde önemli gördüğünüz şeylerin altını çizmeyin.Bu sizde sıkıntı yapabilir.Beyniniz henüz neyin önemli neyin önemsiz olduğu konusunda bir fikir sahibi olmadığı için nelerin altını çizeceğinize bir türlü karar veremezsiniz , eksikmi oldu kaygısına düşebilirsiniz ya da acaba gereksiz yerlerinde altını çizdimmi diye düşünebilirsiniz.

2)Tüm tarih konularını bu şekilde bitirdikten sonra En başa dönüp konu testlerini bu sefer kitabın üstüne işaretleyerek tekrar çözün.Her sorunun içeriğini konu anlatımında bulup altını çizin.Test bölümündeki soruların yanlarına gerekli gördüğünüz notları alın.Test bölümüne alınan notlar daha kalıcı olmaktadır.Çünkü beynimiz soruları sever ve cevaplarıylada bir yargıya ulaşır.Hepsini bir bütün halinde soruda gördüğünde ise yargıya ulşması kolaylaşır.Alacağınız notlar çok kısa olsun.Mümkünse tek kelimelik.Mesela 2.Kosova Savaşı ile ilgili bir bilginin yanına 2.Murat yazmanız yeterlidir.Bu savaşı 2.Murat yapmıştır demenize gerek yoktur.Bu savaş ile Balkanlardaki Osmanlı egemenliği kesinleşmiştir bilgisi içinde ‘balkan hakimiyeti’ yazmanız yeterlidir.

3)İki haftanızıda bu çalışmayla geçirdikten sonra bir tarih soru bankası edinin.Hergün en az bir test çözün.(30 soru) Bu çalışmanın amacıda bilgileri taze tutmak ve tekrar yapabilmektir.Cevaplarınızı kitabın üstüne işaretleyin.Yanlış yaptığınız sorular ve yapamadığınız sorular için konu anlatımlı kitabınıza bakın.İhtiyaç duyarsanız yine kısa kısa notlar alın.KPSS’ye girene kadar hergün bu çalışmaya devam edin.

4)Ezberlemekte zorlandığımız,ilk okuduğumuzda bize birşey ifade etmeyen kelimeleri ezberlemek içinde hafıza çivileri kullanın.Bir örnekle açıklayalım.Diyelimki ezberlemek istediğimiz kelime kurgan.Kurgan eski türklerin mezarlarına verilen isimdir.Kurgan kelimesini okuduğunuzda zihninizde ses olarak ona en yakın hangi kelime canlanıyor?Muhtemelen sizde benim gibi urgan diyceksiniz.Şimdi urgan ile mezar arasında abartılı,komik veya saçma bir hayal kurmak.Mesela bir cenaze korteji düşünün, tabut yerine kaskalın bir ip var.İnsanlar onu omuzlamış ve mezarına götürüyor.O ipin konuştuğunu ve mezarına konduğunda’ ya siz salakmısınız ben insanmıyımki öleyim dediğini’ hayalen zihninizde canlandırın.Bu uygulama 1 dakikanızı bile almaz.Daha sonra kurgan dendiğinde ona en yakın ses urgan olduğundan ,urganla ilgili bu hayaliniz aklınıza gelecek ve mezar cevabına ulaşacaksınız.kelime artık size malolduğunda ,zihninizde sağlam bir yer ettiğinde ise o hayali unutacaksınız,zaten gerekte kalmayacak.

Bu çalışma şekli en çok tarihte işe yaramasına rağmen aslında tüm branşlarda yapılması gereken bir çalışma şeklidir.Deneyin-görün ve lütfen sonuçlarını bildirin.Hepinize iyi çalışmalar diliyorum.

Benzer İçerikler [?]

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>